Vína

Odrůda Rulandské bílé pochází z Francie. Víno je velmi kvalitní, plné, ovocité, vyšší kyselinou. Vůně květová, lipový květ až po med (u starších vyzrálých vín). Barva světle žlutá. Ležením získává na kvalitě. V celosvětovém měřítku je víno velmi ceněno. K pokrmům při slavnostnějších příležitostech, uzeným rybám, pečený kapr i pstruh, pečené kuře, sýry s ušlechtilými plísněmi, měkké sýry.

Rulandské bílé je starobylá francouzská moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), spontánní, pupenová mutace odrůdy Rulandské šedé (Pinot Gris), selektovaná dále v Alsasku, v 19. století, šlechtitelem Christianem Oberlinem. V Alsasku se nicméně odrůda prokazatelně pěstuje již od 14. století. O faktu, že se jedná o mutaci odrůdy Rulandské šedé, se lze přesvědčit na ojedinělých keřích révy, na kterých se mohou současně vyvíjet bílé i šedé hrozny.

Celá skupina odrůd Pinot, tzv. burgundských odrůd, zřejmě pochází z Burgundska a je dnes rozšířena po celém světě. K tradičním oblastem pěstování odrůdy Rulandské bílé patří samozřejmě Francie, odrůda je zde pěstována v Alsasku, v Burgundsku a v oblasti Champagne, roku 2008 celkově na 1 262 hektarech, jsou zde k dispozici dva registrované klony.

Společné