Vína

Odrůda Rulandské bílé pochází z Francie. Víno je velmi kvalitní, plné, ovocité, vyšší kyselinou. Vůně květová, lipový květ až po med (u starších vyzrálých vín). Barva světle žlutá. Ležením získává na kvalitě. V celosvětovém měřítku je víno velmi ceněno. K pokrmům při slavnostnějších příležitostech, uzeným rybám, pečený kapr i pstruh, pečené kuře, sýry s ušlechtilými plísněmi, měkké sýry.

Rulandské bílé je starobylá francouzská moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), spontánní, pupenová mutace odrůdy Rulandské šedé (Pinot Gris), selektovaná dále v Alsasku, v 19. století, šlechtitelem Christianem Oberlinem. V Alsasku se nicméně odrůda prokazatelně pěstuje již od 14. století. O faktu, že se jedná o mutaci odrůdy Rulandské šedé, se lze přesvědčit na ojedinělých keřích révy, na kterých se mohou současně vyvíjet bílé i šedé hrozny.

Celá skupina odrůd Pinot, tzv. burgundských odrůd, zřejmě pochází z Burgundska a je dnes rozšířena po celém světě. K tradičním oblastem pěstování odrůdy Rulandské bílé patří samozřejmě Francie, odrůda je zde pěstována v Alsasku, v Burgundsku a v oblasti Champagne, roku 2008 celkově na 1 262 hektarech, jsou zde k dispozici dva registrované klony.

Related Projects
Jsme nezávislí vinaři!

Vinaři, pro které je kvalita a původ produktů nade vše. Vinaři, které nezajímají marketingové průzkumy, byrokratická, lobbisty prosazovaná nařízení Evropské unie či národních institucí.

Více zde…

Start typing and press Enter to search

Merlot 2015Vinja rodinné vinařství RULANDSKE MODRE