Vína

Odrůda Rulandské šedé pochází z Francie. Hrozny dosahují pravidelně velmi vysoké cukernatosti, tudíž je tato odrůda vhodná pro výrobu přívlaskových vín. Víno je plné, extraktivní, kořenité, s nižší kyselinou. Vůně je květnatá až tropicky ovocná, velmi osobitá zejména u archivních vín. Barva zlatožlutá. Vhodné i k delší archivaci.

Rulandské šedé je starobylá francouzská moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), spontánní, pupenová mutace odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir). Odrůda pravděpodobně vznikla v Burgundsku, odkud se rozšířila po celé Francii, zvláště do oblasti Champagne. Do Maďarska se dostala již ve 14. století, stejně tak do Čech, spolu s odrůdou Rulandské modré.

Do Státní odrůdové knihy České republiky byla odrůda zapsána od roku 1941 do roku 1993 pod názvem Burgundské šedé, od roku 1993 pod názvem Rulandské šedé. Název Burgundské šedé se musel změnit na základě rozhodnutí soudu v Haagu, vycházejícího z mezinárodní lisabonské dohody na ochranu označení původu a tehdejšího nesouhlasu vinařské veřejnosti s daleko vhodnějším názvem Pinot Gris, který má odrůda v celém vinařském světě. Je zapsána též v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.

Společné