Vína

Odrůda Svatovavřinecké pochází z Francie. Začala se pěstovat začátkem 20. století. Víno je plné, s vyšším obsahem tříslovin. Vůně ovocná višňová až povidlová. Barva je sytě-červená, granátová, výrazná. Vhodné pro archivaci.

Svatovavřinecké je moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), pocházející z Francie, patrně z regionu Alsasko, jak předpokládal již francouzský ampelograf a šlechtitel Oberlin (1831-1915), odrůda se zde pěstovala pod názvem Schwarzer prokazatelně již v 18. století. Již počátkem 19. století vyvrátil francouzský ampelograf Victor Vermorel (1848-1927) hypotézu, že odrůda má původ v obci Saint-Laurent-Médoc v regionu Bordeaux, nepochází ani z obce Saint-Laurent-d’Agny v departementu Rhône, která má blíže nespecifikovanou modrou odrůdu ve svém znaku, ani z obce Saint-Laurent-du-Var v regionu Provence.

Dlouho bylo předmětem sporu, zdali je jedno z mnoha synonym odrůdy, název Pinot Saint-Laurent, chybné, přesněji řečeno, zdali odrůda skutečně náleží do rodiny odrůd Pinot. Genová analýza, provedená roku 2000 v Rakousku, tuto hypotézu potvrdila, odrůda Svatovavřinecké náleží do širší rodiny odrůd Pinot a je pravděpodobně křížencem odrůdy Pinot Noir se zatím blíže neurčenou odrůdou.

Related Projects
Jsme nezávislí vinaři!

Vinaři, pro které je kvalita a původ produktů nade vše. Vinaři, které nezajímají marketingové průzkumy, byrokratická, lobbisty prosazovaná nařízení Evropské unie či národních institucí.

Více zde…

Start typing and press Enter to search

Vinja rodinné vinařství SAVIGNONVinja rodinné vinařství TRAMIN CERVENY